WBJET
1-3 İş Gününde Kargoya Teslimat
Org. Keten Tohumu 250 Gr
Org. Keten Tohumu 250 Gr

Org. Keten Tohumu 250 Gr (BEYORG-8680419375924)

Barkod : 8680419375924

Org. Keten Tohumu 250 Gr Özellikleri

 

Keten Bitkisi ve Keten Tohumu Nedir?

Yaklaşık 50 ila 100 cm boyunda, tek yıllık bir bitki olan keten; Akdeniz ikliminde yayılış göstermiştir, yani ılıman iklimleri tercih etmektedir. Ayrıca kireçli topraklarda daha iyi verim elde edilmektedir. Çiçekleri maviye yakın ve güzeldir. Meyveleri içerisinde az sayıda bulunan tohumları ise keten tohumu olarak bilinir. Ketenin meyveleri yaz sonuna doğru olgunlaşmaktadır.

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

 • Yoğun miktarda Omega-3 içerdiğinden balık yiyemeyenler için iyi bir omega-3 kaynağıdır.
 • Keten Tohumu, kolesterol düşürücüdür. Kanser hastaları için destekleyici bir besin kaynağıdır.
 • Bunların yanında keten tohumu; mide ve bağırsak duvarlarını temizlediğinden, tüketimi halinde lifli yapısından dolayı; bağırsakları yumuşatacak ve bağırsak hareketliliğini arttıracaktır.
 • Sindirim güçlüğü çekenlerde ve kabızlık problemi olanlarda; gıda takviyesi olarak kullanılabilmektedir.
 • Hem lifli yapısı hem de laksatif etkisinden dolayı zayıflamak isteyenler için tok tutucu bir besin maddesidir.Keten tohumu faydaları bunlarla sınırlı değil; içeriğinde bulunan B-12 ve Omega-3 sayesinde beyin fonksiyonlarının düzenlenmesinde özellikle unutkanlık sorununun önlenmesinde kullanılabilir.
 • Bu yönüyle; vejetaryenler için zengin B-12 ve Omega 3 kaynağıdır.
 • Keten Tohumu; kemik sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olmakla birlikte; deri ve organ üzerinde bulunan dokuların yenilenmesinde yardımcı olduğu söylenmektedir.
 • Bu etkisi yine içeriğinde bulunan yüksek Omega-3 miktarından kaynaklanmaktadır.
 • Yüksek Omega-3 seviyesi kalp-damar sağlığının korunmasında bilinen etkili maddelerden birisidir.
 • Ayrıca; kan şekeri seviyesinin düzenlenmesinde keten tohumu yardımcı olabilmektedir.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

 • Keten Tohumu; kullanırken dikkat edilmesi gereken nokta; keten tohumunun taze olmasıdır.
 • Aldığınız keten tohumunun taze olup olmadığını anlamak isterseniz bir kaç tanesini çimlendirin.
 • 5-10 tane tohumu nemli bir pamuk içine arasına alın ve çimlenmesini bekleyin. ( Bir kaç gün ). Eğer çimlenme oluyorsa keten tohumları tazedir. ( Çimli tohumları kesinlikle tüketmeyin. Keten tohumlarını el değirmeniyle öğütüp; kapalı bir kap içinde 30- 40 gün tazeliğini koruyabilirsiniz.
 • Tohum halinde veya öğütülmüş olarak, günde 1 yemek kaşığı keten tohumunu sıcak suyla ıslatıp bir kaç dakika bekledikten sonra; tüketebilirsiniz. ( Yoğurtla karıştırabilirsiniz ). Keten tohumlarından çeşitli mezeler de yapabilirsiniz ya da ekmek, pasta, kek, börek yapıyorsanız; hazırladığınız hamur içine bir miktar keten tohumu atabilirsiniz.

Keten Tohumu; ısı ve ışıktan uzak tutulmalı ve buzbolabında saklanmalıdır. Öğütülmüş keten tohumunu mümkünse siz kendiniz yapın ancak yapma imkanınız yoksa güvenilir bir yerden temin edin. Keten Tohumu, uygun şartlarda saklanmazsa çabuk okside olur ve sağlığımız için zararlı olan toksik maddelerin oluşur.Beyorganik Gıda Hakkında;

Anadolu'nun toprağının ve ikliminin doğal ve bölgesel lezzetlerini sağlıklı organik gıdaya, doğal beslenmeye ve lezzete özen gösteren mutfaklar için özel ve yüksek kalitedeki ürünleri BEY ORGANİK markasıyla sunarak sofralara değer katıyoruz.Anadolu'nun doğal ve bölgesel ürünlerini; çiftliklerden, paketlemeye ve teslimata kadar çok özenli bir sürecin sonucu olan leziz ürünlerimizle gurur duyuyoruz.İdeal zamanında oluşmuş, tamamen doğal ve organik tarım koşullarında, doğal yolla ekilen, bakımı yapılan, bölgesine göre besin değerinin ve vitaminlerinin maksimuma ulaştığı noktada ayrı ayrı toplanan meyve ve sebzeyi, özelliğine ve değerine yakışan bir üretim ve paketleme anlayışıyla, öz değerlerine yakışır, zevkli ve farklı ambalajları ile Anadolu kokan bir cazibeyle BEY ORGANİK markasıyla sizlere sunulmaktadır.


Keten Tohumu Tüketimi Nasıl Yapılmalı:

Kaynatılan suyu içilebilir.Dövülerek, öğütülüp toz yapılır. Bu yapılan tozdan bir kaşık alınıp ardından biraz su içilir.Kavrularak tüketilir. Bu şekilde bir tüketim daha tatlı, daha güzel olacaktır. Aslında Keten tohumunun kendine has çok özel bir tadı veya rayihası bulunmaz, ama kavrulduğu anda daha güzel bir tada kavuşur.Tohum olarak tüketilecekse çok iyi çiğnenmesi gerekir.Her Mutfakta mutlaka olması gereken keten tohumu, el altında bulunup, onu öğütülmüş bir şekilde salatalarda yoğurtla yapılan yiyeceklerde, fırında yapılan tüm hamur işleri, pilavlar, çorbalar, tatlı veya tuzlu her türlüyemeklerde keten tohumu ekleyerek bu eşsiz şifa kaynağından faydalanabilirsiniz.Keten Tohumu Tüketimi:

 • Tercihen yatmadan önce her gün bir defa 1-2 çay kaşığı miktarı keten tohumu yenilip, arkasından iki bardak su içilir.
 • Bir çorba kaşığı dolusu keten tohumu, üç fincan su da on dakika kadar kaynatılır; kaynatılan bu keten tohumu suyu 3-5 dakika kadar bekletilip, ılıması ile süzüldükten sonra içilir.
 • Bu keten tohumu suyu öksürüğe, nezle ve üşütmeye karşı kullanılır.
 • Bu çayın buharı burundan teneffüs edilirse nefesi açar.
 • 80 gram kadar keten tohumu 40 gram kadar rezene tohumu ile beraber karıştırılarak, ılık bir su ile lapa haline getirilir.
 • İki tülbent’ in arasına konulup, göğüs ve sırta yerleştirilir. Bu; akciğer hastalıkları ile ilgili zatürreye iyi gelir.
 • Çıban, ezikleri ve gece yanığı rahatsızlıklarını iyileştirilmesi için 80 gram keten tohumu ve 40 gram ebegümeci lapası yapılarak, yaranın üzerine konulur.
 • Böbreklerin ağrısı ve kramplar için, iki çay kaşığı keten tohumunu, altı fincan su ile 10 dakika kadar kaynatıp, 5 dakika soğuduktan sonra süzülür.


Ürünlerin kargo elemanından alınması anında kutusunun açılıp kontrol edilmesi rica olunur

Cinsiyet
Unisex Erkek Kadın / Kız
TrendyolRenk
Naturel
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamız doğrultusunda çerezler kullanıyoruz.

Kabul Ediyorum