Çocuklarda Havuz ve Plaj Güvenliği

Çocuklarda Havuz ve Plaj Güvenliği

Yüzme mevsimi başlamışken, ebeveynler çocuklarının yüzme bildiği için onları suyun güvende tutacağını düşünebilirler. Ancak uzmanlar bunun yeterli olmadığını söylüyor.

Çocuklar iyi yüzme bilseler bile, ebeveynler onları suda mutlaka kontrol etmelidir.  Özellikle 4 yaşından küçük çocuklar için yüzmeyi kolay öğrenmesini sağlayan, suya ne şekilde düşerse düşsün başının hep yukarıda kalmasını sağlayan çocuk güvenlikli yüzme mayoları kullanılmalıdır.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde pediatri profesörü olan Dr. Linda Quan, ebeveynlerin; çocuk yüzme takımında olsa bile hiçbir çocuğun “boğulmayacak” olmasını beklememesi gerektiğini söylüyor.

“Bir çocuk iyi bir yüzücü olsa bile, asla tek başına yüzmesine izin vermeyin, her zaman başka bir iyi yüzücü veya onları izleyebilecek bir yetişkin olduğundan emin olmanın” önemli olduğunu belirtiyor.

Bununla beraber AAP (American Academy of Pediatricks) 4 yaşından küçük çocuklar için yüzme dersleri almanın önemini vurguluyor.

Şu anda Ulusal Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsünde görev alan bir bilim adamı Gitanjali S. Taneja, Dr. Ruth Brenner ve meslektaşları, mümkün olduğunca benzer kontrollerle boğulmuş çocuklar üzerinde araştırma yaparak, erken yüzme derslerinin aslında daha az boğulma riski ile ilişkili olduğunu bulmuşlardır.

Quan, “Yüzme dersleri sadece su yetkinliğinin bir parçası. Su hakkında bilgi sahibi olmak, su ile nasıl ilişki kurulacağını bilmek,  yüzmeyi başarmak, bunların hepsi su yeterliliğidir.” diyerek hepsinin birbiriyle bağlantılı olduğunu vurguluyor. Aslında, tüm çocuklar için yüzme derslerinin öğretimin ötesinde su güvenliğine odaklanması gerektiğini belirtiyor.

Quan, aynı zamanda su yeterliliğinin “aile kontrolünde” olduğunu söylüyor. Plaja giden ebeveynlerin, kendilerine kaç çocuğun eşlik edeceklerini ve etrafta onları kontrol edebilecek yeterli yetişkin olup olmadığını düşünmeleri gerekiyor.

Ebeveynlerin çocuklarına suya girmeden önce mutlaka izin istemelerini öğretmesi gerekiyor. Gözleriniz çocuklarınızın üzerinde olsa bile bir anlık dalgınlık veya telefonla oynama sonucunda kazaların meydana gelebileceğini unutmayın. Tüm bu önerilerin amacı, çocukların güvenliğini ve aynı zamanda suyun keyfini çıkarmalarına yardımcı olmak.

Çocuklarınızı güvende tutun ve eğlenin:)

Perri Klass, M.D.

Kaynak: https://www.nytimes.com/2018/06/11/well/keeping-children-safe-at-the-beach-or-pool.html?rref=collection%2Fcolumn%2Fthe-checkup

Etiketler: Çocuklarda, Havuz, ve, Plaj, Güvenliği
Kasım 23, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamız doğrultusunda çerezler kullanıyoruz.

Kabul Ediyorum