Merhamet Duygusu

Merhamet Duygusu

Çocuklar genellikle 0-6 yaş aralığında çok duygusal olurlar. Küçücük şeylerden mutlu olup, küçücük şeylerde bir o kadar mutsuz edebilir onları. Bir çok ebeveyne çocuklarının ağlaması yersiz gelir ve bunun için bazen farkında olmadan onları küçümseriz. Ne kadar basit bir şey yüzünden olursa olsun, onu sakinleştirmeye çalışmak, iyi niyetle yaklaşmak hem ona hem de size iyi gelecektir. Bizlerde ağlamıyor muyduk çocukken?

Etrafınızda iyi insanlar, iyi dostlarınız, iyi akrabalarınız olduğunda ne kadar mutlu oluyorsunuz değil mi? Ya da tek çocuk olup bütün akrabaların bir araya gelmesiyle, nasıl gülümsediklerini, uyumak istemediklerini, eve dönmek istemediklerini anımsayın. Hiç tanımadığınız birinin, yaptığı iyilikleri duyunca çoğu zaman yaşadığınız şaşkınlığı anımsayın. Aslında bu içinizde var olan merhamet duygunuzdan kaynaklanıyor.

Çocuklarınızı mutlaka merhamet duygusuyla büyütün. Sahip oldukları birçok şeye, yeryüzünde bir çok insanın hiç sahip olmadığını ve olamayacağını anlatmaya çalışın. Mümkün olduğunca da göstermeye. Sokakta kağıt toplayan bir çocuk gördüğünüzde nedenlerini anlatmaya çalışın. Sahip olduğu ama ihitiyacı kalmadığı her eşyasını, gerektiğinde başkaları ile paylaşması gerektiğini anlatın. Birlikte paylaşın. Mümkün olduğunca çok arkadaşı olsun, sevgisini herkese gösterebilmeyi öğretin onlara.  Yetişkin birer birey olduklarında, aslında ne kadar çok sevildiklerininde farkında olacaklar. Unutmayın, iyi ve merhametli insanlar hayatları boyunca hep kazanırlar.

İyilik yapmanın insana verdiğini hazzı biliyorsunuz değilmi? Aslında o haz zannettiğiniz şey Serotonin hormonu. İnsanı sakinleştirir, mutlu eder, yaraları iyileştirir. Mesela, çocuğunuz düştüğünde yaralarının iyileşmesini istiyorsanız, birisine iyilik yaparak yaralarının daha hızlı iyileşeceğine ikna edin onları. Bunu onlara anlatın ve iyilik yapmalarını sağlayın. Vücut aynı zamanda endorfinde salgılamaya başlayacağından, ağrıları da hafifleyecektir. Çünkü endorfin vücudumuzun salgılayabildiği ve bilinen en etkileyici ağrı kesici. Morfinden 30 kat daha fazla etkili.

Yapılan iyilik, etrafındaki insanlara da aynı duyguları yaşatacak, bundan hiç endişeniz olmasın.

Ve anneler size bir güzel haber daha, bütün bu iyiliklerin yarattığı bu olumlu yansımalar içinde sizi yakından ilgilendiren bir detay daha gizli. DHEA, yani yaşlanmayı geciktiren gençlik hormonu. Merhametli ve iyilik sever insanlar, normal insanlardan iki kat daha fazla DHEA üretirler. Sadece bunun için bile değmezmi J

İyilikle kalın…

 

Yazar: Gülhan VAN

Etiketler: Merhamet, Duygusu
Kasım 22, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamız doğrultusunda çerezler kullanıyoruz.

Kabul Ediyorum