Ve Yaz Tatili Geldi!

Ve Yaz Tatili Geldi!

Okulların da kapanmasıyla, çocuklar için tatil özlemi sona erdi. Şu an en büyük sorunu çalışan anne ve babalar yaşıyor. Siz de onlarla biraz daha vakit geçirebilmek için kendi zamanınızdan fedakarlık etmek zorunda kalıyor musunuz?

O zaman size biraz yardımcı olmayan çalışalım.
Hep derler ya bütün aile ne kadar vakit geçirdiğiniz değil, geçirdiğiniz vaktin nitelikli olmasıdır önemli olan. Aynı ortamda her bireyin elinde bir elektronik cihaz ile ilgilenmesi değil kastedilen. Bunu özellikle belirtmek istiyoruz, çünkü çağımızın en büyük problemi bu aslında.

Peki nedir bu nitelikli zaman?

Bunun için ilk önce zamanınızı iyi planlamalısınız. Ve bu plan doğrultusunda günde yarım saatten az olmamak kaydıyla birlikte vakit geçirmelisiniz. Çocuğunuzun hem zihinsel, hem duygusal hem de fiziksel gelişimi için bu çok önemli, sözel ya da sözel olmayan ve karşılıklı etkileşime dayalı faaliyetler yaratmalısınız.
Örneğin, birlikte şarkı söyleyip dans etmek, satranç oynamak, sohbet etmek, saklambaç oynamak, ona sarılmak, beraber yemek yapmak, oda toplamak, birlikte hikaye okuyarak yorumlamak, ara sıra ders çalışmak, pikniğe gitmek, müzeleri gezmek, bisiklete binmek, film izlemek, uçurtma yapmak, sek sek oynamak, ip atlamak, hayvanat bahçesine gitmek… ve daha sayılacak onlarca faaliyet.

Göreceğiniz gibi biraz onların hayal dünyasında yer edinmek, onları daha iyi tanımamıza, kişiliklerinin gelişmesine, dahası onlarında sizi tanımasına yardımcı olacak en önemli unsur. Bu sayede gördüğü değer ile sevildiğini daha da fazlasıyla hissedecek ve çok daha mutlu bir çocuk olacak. Aynı zamanda bir birey olarak hayatınızın birçok mekanizmasında yer aldığı için güven duygusuda gelişecektir.

Unutmayın!

Çocuklarımız geleceğimiz, mutlu çocuklar etrafına da mutluluk saçarlar.

Yazar:  Gülhan VAN

Etiketler: Ve, Yaz, Tatili, Geldi
Kasım 23, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamız doğrultusunda çerezler kullanıyoruz.

Kabul Ediyorum