Doctor Bebe Göbek Bakım Seti (NIL-8697028490306)

0,00
Marka : Doctor Bebe
Fiyat : 13,90 TL(KDV Dahil)
* 1,69 TL 'den başlayan taksitlerle

Doctor Bebe Göbek Bakım Seti, Göbek bağı düşene kadar olan dönemde bebeğinizin göbek bakımı ve hijyenini sağlar.

Telefonla Sipariş

Adet

Artır Azalt
Tavsiye Et

Doctor Bebe Göbek Bakım SetiDoctor Bebe Göbek Bakım Seti, Göbek bağı düşene kadar olan dönemde bebeğinizin göbek bakımı ve hijyenini sağlar.         

  • Her bez değişiminde gerekli korumanın sağlanması için antiseptik solüsyonla bebeğin göbek bölgesi temizlenmelidir.

Göbek Bağının Düşme Süresi Ne Kadardır?

Bu göbek bağı kesildikten sonra bebeğin vücudunda yaklaşık olarak 2.5 santimetre uzunluğunda bir parça kalır. Zamanla da bu parça kuruyarak düşer. Genellikle bebeğin bakımına göre bu süre uygun bakım yöntemleri uygulandığı taktirde bir haftadır. Özel durumlarda öbek kordonunun düşme süresi maksimum 15 gün olarak hesaplanmıştır.


Göbek Kordonu Zamanında Düşmeyebilir mi?


Göbek kordonunun düşüş süresi oldukça önemli ve takip edilmesi gereken bir durumdur. zamanından önce düşen göbek bağı yenidoğan tetanozu ve sepsis başta olmak üzere çeşitli enfeksiyonlara neden ola bileği gibi on beş günden sonra bile düşmeyen göbek kordonları vardır. Bu durum genellikle olması gerekenden fazla bakım uygulayan kişilerin kullandığı mikrop öldürücü bir takım kremler ve ilaçlardan dolayı olmaktadır. Eğer bu ilaçlar kullanıyorsa göbek bağının düşmemesi çok fazla dert edilmemelidir.

Göbek Bakımı Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Yenidoğan bebeklerde göbek bakımı hakkında uzmanların tek bir ortak görüşü yerine birbirinden farklı görüşler bulunmaktadır. Çoğunlukla görüşler bu dönemde içerisinde alkol, betadine ve battigon maddeleri bulunan antiseptik özellikli ilaçların kullanılmaması gerektiği yönündedir. Aileler bebeklerine karşı çok duyarlı oldukları için bakımlarını aşırı sık yapmaktadır. Fakat gün içerisinde göbek bağı düşene kadar %70 oranında alkol ile gerçekleştirilen pansumanlar yeterli olacaktır. Doğum gerçekleştikten sonra yapılan ilk göbek bakımının ardından steril bir gazlı bezle bu bölgenin iyice sıkıca sarılarak mümkün olduğunca kuru tutulması bağın zamanında düşmesine imkan sunacaktır. Göbek bakımı yapılırken kordonun çıkıntısına zarar vermeyen şekilde tutarak dış tarafa doğru temizlemek gerekir. Bu işlem doğru bir şekilde yapıldığı taktirde hem bölge temizliği sağlanmış olacak hemde bölgede meydana gelebilecek enfeksiyonların önüne geçilmiş olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise göbek bağının düşmesine yardımcı olacak ilaçların cilt yüzeyinde tahrişe neden olabileceğinden ötürü sadece dikkatli bir şekilde kordon üzerine sürülmesi gerektiğidir. Bununla beraber alkolün cilt tarafından emilme özelliği olduğundan dolayı kan şekeri seviyesinde bir azalma meydana gelmesine neden olabilir. Bu yüzden ilacı sadece gereken bölgeye rahat bir şekilde sürebilmek için kulak temizleme çubuğu kullanmanız faydalı olacaktır.

Bebeğin vücudunda kalan göbek bağı parçası düşene kadar mümkün olduğunca kuru bir şekilde tutulmalıdır. Bebeğin günlük bakımı yapılırken özellikle altını değiştirirken, bezin göbek bölgesine temas edecek şekilde kapatılmaması önemlidir. Bu sayede göbek bölgesinde istenmeyen ıslaklığın önüne geçilebilir. Bebeğin bezinin bu süreç bitene kadar göbek bölgesinin altından bağlanması idrardan dolayı meydana gelebilecek enfeksiyonların da önüne geçmenizi sağlar. Yenidoğan bebeklerde göbek bağı üzerine ilaç sürüldükten sonra üzerini steril bir gazlı bez ile bağlamak bölgenin temiz kalmasını ve bağın herhangi bir mikrop kapmadan düşmesine yardımcı olacaktır.

Göbek Bağı Düşene Kadar Bebeğe Banyo Yaptırılır mı?


Bu dönem boyunca yine bebeğin banyo yaptırılıp yaptırılmaması konusunda uzmanlar iki farklı görüşe sahiptir. Fakat göbek bağı düşene kadar banyo yaptırılmamasının daha uygun olacağı düşünülmektedir. Bunun nedeni ise göbek bağının ıslandığı zaman kuruma süresinin gecikmesi ve düşmesinin daha geç gerçekleşmesine neden olmasıdır. Bu dönemde sadece göbek bağına dikkat edileceği için banyo yaptırılacağı zaman göbeğe su temas etmeden bebeğin başı ve vücudu dikkatli bir şekilde yıkanabileceği gibi hijyenik bezlerle de temizlik sağlanabilir. Bebeğin karın bölgesinde bu kordon çevresinde meydana gelebilecek kızarıklık ve tahriş söz konusu olduğu taktirde zaman kaybetmeden bir doktora götürülmesinde fayda vardır. Bu bölgede herhangi bir enfeksiyon geliştiği taktirde bebeğin tıbbi bir tedaviye ve duruma göre hastaneye yatmasına neden olabilir.