1 2 3 ... 151 >
1 2 3 ... 151 >

Oyuncak

Oyun ve bebek oyuncakları , bir çocuğun birey olabilmesinde, davranış, beceri, kas gelişimi, zihinsel gelişim, sosyolojik gelişimi gibi saymakla bitmeyen birçok konuda fayda göreceği bir aktivitedir. Oyun oynamak daha bebekken ebeveyn iletişim dilinde başlayan, sözlü ve işaret dili ile gelişimine katkı sağlayan bir paylaşımdır. Tabi oyun oynama etkinliğinin içerisinde sesli bebek oyuncakları, en önemli ana unsurdur. Oyuncak yaş sınırı olmayan, doğumdan itibaren neredeyse ömrümüzün sonuna kadar direk ya da dolaylı olarak hayatımızın bir parçası olur. Tüm bu gelişim evresinde doğru oyuncak seçimi de, maksimumda fayda sağlayabilmek adına çok dikkat edilmesi gereken bir ayrıntıdır. Dünyada uzun yıllardır müzikli bebek oyuncakları üretimi yapan, birçok marka, daha tasarım aşamasında iken pedagog ve çocuk gelişimciler ile ortaklaşa çalışmalar yürüterek, ortaya çıkan oyuncakların tüm özelliklerinin, hangi yaş grubuna ne gibi faydalar üreteceğini belirleyerek çalışmalarını yürütmektedir. Bu ortak çalışmaların onaylamadığı hiçbir el bebek oyuncakları, üretim aşamasına geçmez. Bu sebeple doğru yaşta doğru oyuncak seçiminde ebeveynlerinde sorumlulukları yüksektir.

Çocuğunuzun yaşına uygun olmayan eğitici bebek oyuncakları, uygun refleksleri gösteremeyeceği için bir noktadan sonra onun mutsuzluğuna yol açabilir, Bebek oyuncaklarıyla oyun kurmasındaki isteğin azaltabilir, başarısızlık endişesinin yükselmesine neden olabilir. 0-2 yaş aralığındaki çocuklar kendi bebek oyuncaklarını seçebilecek yetilere sahip olmadıklarından, bu dönemde alacağınız bebek oyuncaklarının ay gelişimine göre seçilmesine özen göstermelisiniz. Bunun için ucuz bebek oyuncakları ve İlk yaş oyuncak çeşitlerimiz için tıklayınız. Sonraki yaş gruplarında ise, özellikle çocuk programlarında sıklıkla karşılarına çıkan, gündemde ve popüler olan bebek oyuncakları ile karşılaşmaya başlayacaklarından, tercih mekanizması yer değiştirmeye başlar. Artık, kendi bebek oyuncaklarını kendi seçme zamanları gelmiştir. Ebeveynlerin genellikle bu yaş grubunda yaşadıkları en büyük sorun doyumsuzluktur. Bu evrede ebeveyn olarak onlara belirli sınırlar çizmeli, ödül ceza mekanizmasını dahi kullanmalı ve her istedikleri bebek oyuncakları için sınırlarınızı zorlamamalısınız. Oyuncak ile oyun oynama becerilerinin gelişimini desteklemek, bir parçası olmak, birlikte oynamak burada kullanabileceğiniz en önemli paylaşım fırsatıdır. Aynı zamanda günümüzün en önemli sorunu olan dijital bağımlılığın nüne geçebilmenin de en kolay yolu birlikte oyun oynamaktır.

Oyuncak Çeşitleri

Oyun çağındaki çocukların, hayal dünyası o kadar geniş ve değişkendir ki burada onları besleyen oyuncak çeşitleri ile büyük bir katkı sağlayabilirsiniz. Oyuncak çeşitleri ve fiyatları seçimi, çocuğunuzun meslek seçiminden, ilgi odağını belirlemeye, sanata olan ilgisine ve bunun gibi birçok konuda size bazı sinyaller verebilir. Bu sinyalleri doğru algıladığınızda, daha okul öncesinde çocuğunuzun hangi alanlara yatkınlığı ve becerisi olduğunu çözümleyebilir ve okul öncesi oyuncak çeşitleri sayesinde eğitim hayatını da şekillendirebilirsiniz. Bunun yanında bazı çocuklar oyuncak çeşitleri ile oynamaktan pek keyif almaz, bazı çocuklar sadece belirli oyuncak çeşitleri ile oynamayı tercih eder, bazı çocuklar birçok oyuncak çeşitleri ile zengin bir seçenek alanı yaratabilir. Burada en önemli konu, oyun denetimini yapabiliyor olmanız. Bazı çocuklar hiç oyuncak olmadan kendisine uçsuz bucaksız bir oyun dünyası yaratabilir. Bu durum korkulacak bir durum olmamakla beraber, oyun oynama becerileri için desteklenmesi ve katkıda bulunulması gereken bir durumdur. Unutmayın, oyun oynamak sadece mutluluk verse bile, çocuğunuzun yüzündeki bu gülümseme her şeye değer.

Oyuncak Seçimi

Oyuncaklar çocuğun gelişim düzeyine ve yaşına göre değişkenlik göstermelidir. Seçeceğiniz oyuncaklar çocuğunuza uygun olmalıdır. Bu onun güvenliği ve sağlığı için önemlidir. Oyuncakların uzun ömürlü olmaları gerekir. Bir çocuğun defalarca tutmasında ve düşürmesinde hayatta kalabilmek için, oyuncak sağlam ve dayanıklı malzemelerden yapılmalıdır. Kullanımı kolay olmalıdır.  Bir çocuk, zevk almak için bir oyuncağı kendi başına çalıştırabilmelidir. Bu ona kullanım özgürlüğü verir ve öğrenme becerilerini geliştirir. Eğlence değeri olan oyuncaklar hangi yaştan olursa olsun çocukların dikkatini fazlaca çeker. Eğitim değeri ise bebeklikten sonraki yılları da içeren önemli bir konudur. Çocuklar bebeklikte motor becerilerini geliştirmekten başlayarak oyuncaklardan çok şey öğrenirler.  Güzel ve keyifli vakit geçirecek kaliteli bir oyuncağın özellikleri; aktif oyuna imkan verir. Çocukların oyuncakla bir şeyler yapmaları gerekir. Örneğin; itme, çekme, parçalara ayırma, inşa etme gibi. Bu onlara hareket özgürlüğü verir ve oyun içerisinde zevk almalarını sağlar. Sağlam ve iyi yapılmış olması çok önemlidir.  Kalitesiz oyuncaklar sadece hayal kırıklığına uğratır, çocukları yaratmaya değil yok etmeye teşvik eder. Birden fazla kullanıma uygun olması da önemlidir. Tekrar tekrar severek oynayabileceği öğrenebileceği bir oyuncak olmalıdır. Ve bu oyuncağı ebeveynleri ve arkadaşları ile oynayabilmesi de bir artıdır. Meydan okur ama sinirlendirmez. Çocuklara çok fazla hırs yaptırıp daha sonrasında çoğunlukla yenilgiye uğratan oyuncaklar onların hevesini kırıp cesaretini söndürebilir. Bu tür oyuncaklardan kaçınmalısınız. Oyuncak bebek seçimi son derece önemli ve hassas bir konudur.

Bebeklere oyuncaklar ne zaman tanıtmalı?

Yaklaşık 4 aylıkken bebekler çıngırak gibi nesnelere uzanmaya ve kavramaya başlar. 6 veya 7 aylıkken, bu çıngırağı eller arasında tutabilirler. Yaklaşık 9 aylıkken, bebeklerin bloklar ve diğer küçük yaşa uygun oyuncaklar gibi daha küçük nesneleri almasını kolaylaşır. Bebekler için yaşa uygun oyuncaklar şunları içerir: cep telefonları, çıngıraklar , meşgul kutular ve kavramaya, kaydırmaya, çekmeye, tekmelemeye, sıkmaya veya sallamaya başlayabilecekleri her şey. 6-8 Ay: Büyük bebekler küçük oyuncakları tutabilir. Sebep ve sonuç hakkında bilgi ediniyorlar ve bunlara hakim olmak için aktiviteleri defalarca  tekrar edecekler. Bebeğinizin doğumdan altı aya kadar gelişimi hızlıdır ve yeni çevresini keşfetmekten ve öğrenmekten  keyif alacaktır. Yaşına uygun oyuncaklar, bu heyecan verici keşif görevinde ona yardımcı olabilir. İlk ay için yeni doğan bebeğinizin görüşü bulanık olacaktır. Sadece gözlerinden yaklaşık 20 cm veya 30 cm uzaktaki nesnelere odaklanabilecektir. Bebeğinizle ilk ayında oynuyorsanız, yüzünüzü ondan en fazla 30 cm uzakta tutun ki ifadelerinizi görebilsin. Ona bir oyuncak gösterirseniz, onu yüzünden bu mesafede tutun. Bebeğinizin işitme duyusu doğumda iyi gelişmiştir. Sesini duyduğunda başını size  doğru çevirecek. İşitme duyusu, oynamak için gürültülü bir oyuncak bulmasına da yardımcı olacaktır. İlk birkaç ayında bebeğinizin en çok seveceği oyuncaklar bakabileceği ve dinleyebileceği oyuncaklardır. Parlak renkler ve dokularla görsel olarak çekici olacak şekilde tasarlanmış bir dizi oyuncak seçin. Ayrıca oyuncaklar , bebeğinizin sadece fiziksel gelişimini geliştirmez. Sizinle basit oyunlara katılabildiğinde, oyun onun bilişsel, yaratıcı ve sosyal gelişim becerilerini de geliştirecektir. Bebekler doğumdan itibaren güçlü bir kavrayış içgüdüsüyle doğarlar, ancak bebeğiniz muhtemelen yaklaşık üç aylık olana kadar bu beceriyi geliştirmeye başlamayacaktır.

Oyuncaklar, bebeğinizin kapma tekniğini mükemmelleştirmesi için büyük bir teşviktir. Onun görüş alanında baştan çıkarıcı bir oyuncağı sallarsanız, onu yakalamak için uzanacaktır. Her gün küçük miktarlarda karın zamanı vererek küçüğünüzün ilk kilometre taşlarına ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz. Karnının üzerindeyken, oyuncakları başının biraz üstüne sarkıtarak onu yukarı bakmaya  teşvik etmeye çalışın. Bu özellikle bebeğinizin gelişen omuz, sırt ve boyun kasları için iyidir. Bebek oyun halıları, bebeğinizin karın zamanı boyunca eğlenmesine yardımcı olabilir. Küçük ellerin tutması için sık sık oyuncaklarla birlikte gelirler ve halının zemini genellikle ilginç dokularla parlak bir şekilde renklendirilir. Bebeğiniz yaklaşık beş aylık olduğunda oyuncakları ağzına koyarak keşfetmeye başlayacaktır. Bebeğinizin dili ve dudakları ilk başta ellerinden ve parmaklarından daha fazla kontrole sahiptir. Aslında ağzında, vücudunun herhangi bir yerine göre milimetre kare başına daha fazla sinir ucu vardır. İlk oyuncaklar güvenlik göz önünde bulundurularak seçilmeli ve keskin kenarları olmayan dayanıklı, toksik olmayan malzemelerden yapılmalıdır. Tüm oyuncakların çiğneme için güvenli olduğundan emin olun ve etiketleri kontrol edin. Örneğin ufak bir oyuncak araba boğulma riski oluşturabileceğinden, asla bir bebek karyolasına veya elastik veya ipli bir oyun parkına bir oyuncak bağlamayın. Altı aya kadar bebeğiniz oturabilir ve bu ona dünyaya yepyeni bir bakış açısı kazandırır. Görüş alanına daha çok oyuncak girecek! Çocuğunuzun ilk oyuncakları onun dikkatini yeterince çekmesi açısında bu özelliklere sahip olması önemlidir: Ses. Görme yeteneği tamamen gelişene kadar, bebeğiniz bir nesnenin nerede olduğunu anlamak için sesi kullanacaktır. Çıngıraklar, rüzgar çanları veya müzikli cep telefonlarının hepsi harika birer sesli oyuncaklardır. Parlak renkler ve yüksek kontrastlı desenler. Yüksek kontrastlı siyah, beyaz ve kırmızı oyuncaklar bebeğinizin ilk haftalarda şekil ve desen farklılıklarını seçmesine yardımcı olur. Büyüdükçe parlak renkli oyuncakları sevecek. Hareket. İlk üç ayında bebeğiniz hareket eden oyuncaklardan memnun kalacak. Görme yeteneği hala gelişiyor ve hareketli bir nesneyi sabit bir nesneden daha kolay görebiliyor. Sarkan oyuncaklar. Bebek spor salonunun kemerinden sarkan oyuncaklar, bebeğiniz oturuncaya kadar harikadır. Oyuncaklara ulaşmak onun kavrama becerilerini de geliştirmesine yardımcı olacaktır. Dokunaklı oyuncaklar. Farklı dokulara sahip oyuncaklar veya kumaş kitaplar keşfetmek için harikadır. Yumuşak ve sert dokuların arasındaki farkı hissetmek bebeğinizin duyularını harekete geçirecektir. Eğitici oyuncaklar , problem çözme becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir, çatışma çözme ve neden ve sonucun nasıl çalıştığını öğretebilir. Aynı zamanda çocuklara paylaşmayı öğretir, ince ve kaba motor becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur ve yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini besler. Pegboard bulmacaları, yuvalama kapları veya blokları ve farklı şekilli bloklar için delikli kovalar, el-göz koordinasyonuna ve problem çözme becerilerine meydan okur. Mekanik oyuncaklar. Açılır oyuncaklar ve topuzlar, düğmeler ve kaldıraçlara sahip "meşgul" kutular, ince motor becerilerini ve problem çözmeyi teşvik eder ve neden-sonuç öğretir. Oyuncaklar kanunen güvenli olmalıdır, ancak nasıl kullanıldıkları ve çocuğun yaşı kazaların önlenmesinde önemli faktörlerdir.  Oyuncaklarla ilgili birçok kaza, insanlar üzerine takıldığında ve bebekler daha büyük çocuklara yönelik oyuncaklarla oynadığında meydana gelir. Yaşından büyük oyuncaklarla oynamak tehlikeli ve zararlıdır. Oyuncaklar, oyun oynamanın kendisi gibi, hem insanlarda hem de hayvanlarda birçok amaca hizmet eder. Eğitim rolünü yerine getirirken eğlence sağlarlar. Oyuncaklar bilişsel davranışı geliştirir ve yaratıcılığı teşvik eder. Daha sonraki yaşamda gerekli olan fiziksel ve zihinsel becerilerin geliştirilmesine yardımcı olurlar.

Eğlenceli oyuncaklar la oynayarak çocuklar motor ve bilişsel becerilerini geliştirerek hayatın tüm engellerini aşmalarına yardımcı olur. Küçük yaşlardan itibaren oyuncaklar çocukların eğitimine yardımcı olur. Yürümeyi, konuşmayı, sosyalleşmeyi, bilgi edinmeyi, duygusal olarak büyümeyi, sosyal ve mekansal farkındalık geliştirmeyi öğrenirler.  Bazı oyuncakların boğulmaya neden olabilecek küçük parçaları vardır, bu nedenle oyuncağın ambalajındaki tüm uyarıları dikkate almalısınız. Oyuncaklar yeterince büyük olmalıdır , Bu bebeğinizin hangi ayda ve yaşta olduğuna göre farklılık gösterir.  En az 3 santimetre çapında ve 6 santimetre uzunluğundaki parçalar sorun yaratmaz, bu boydaki parçalar  yutulmaz veya nefes borusuna takılmaz. Çocuklar, güvenli olmayan oyuncaklardan düşme, boğulma, boğulma, yanıklar, boğulma ve zehirlenme gibi pek çok şekilde yaralanabilir. Mağazada, kataloglarda ve perakendeci reklamlarında gösterilen güvenlik sembolü, perakendecinin Uygulama Kurallarını kabul ettiğini ve bu nedenle yalnızca satış için güvenli oyuncaklar sunmak için değil, aynı zamanda yönetimi ve personele yaş uyarıları gibi oyuncak güvenliği konularında bilgi verilir. Bebeklerin oyuncaklarını güzenle oynayabilecekleri bir Alana da ihtiyaçları vardır. Oyun halıları özellikle ebeveynler ev içerisinde meşgul iken onları hijyenik, rahat ve güvenli bir alanda işleri bitene kadar bebeklerini bırakmaya yarar. Bebekle birlikte vakit geçirirken de son derece keyifli bir oyun alanıdır. Siz işinizle ilgilenirken bebeğiniz yumuşacık ve güvenli  oyun halısı nda, oyuncakları ile birlikte keyifli vakit geçirebilir. Aynı zamanda oyun halılarının üzerindeki desenler eğitici amaçlıdır ve üzerinde sayıları, renkleri, hayvanları barındırırlar. Tüm bu güzel özellikleri yanında tercih edilen halının antibakteriyel özellikte olması ve alerjik bünyeli olsun olmasın tüm bebekler için tercih edilmesinde fayda vardır. Çocuklarınızın oyuncakları evde ya da dışarıda kaybolmasın isterseniz oyuncak kutusu da satın alabilirsiniz.

 

Özellikle ebeveynler ev içerisinde meşgul iken onları hijyenik, rahat ve güvenli bir alanda işleri bitene kadar bebeklerini bırakmaya yarar. Bebekle birlikte vakit geçirirken de son derece keyifli bir oyun alanıdır. Siz işinizle ilgilenirken bebeğiniz yumuşacık ve güvenli  oyun halısında, oyuncakları ile birlikte keyifli vakit geçirebilir. Aynı zamanda oyun halılarının üzerindeki desenler eğitici amaçlıdır ve üzerinde sayıları, renkleri, hayvanları barındırırlar. Tüm bu güzel özellikleri yanında tercih edilen halının antibakteriyel özellikte olması ve alerjik bünyeli olsun olmasın tüm bebekler için tercih edilmesinde fayda vardır. Genellikle bebekler banyo yapmaktan pek fazla hoşlanmazlar. Sıklıkla yıkanması gereken bebekler için bu durum eğer çözülemez ise her yıkanma sırasında aileler ve bebekler için istenmeyen bir hal almaya başlar. Bunu yaşamayı hiçbir ebeveyn hem kendileri hem de bebekleri için istemez. Bebek banyo ürünleri, bebeklerine banyo yaptırırken anne babalara oldukça yardımcı olmaktadır. Sayısı bir hayli fazla ebeveyn beneklerini banyo yaparken eğlendirmek adına bebek banyo oyuncakları na başvurmaktadır. Bebek banyo oyuncakları bebeklere yıkanma sırasında eğlenceli bir ortam sağlayan banyo aksesuar ürünlerindedir. Bebeklere suyu sevdirerek, banyo yapmaktan keyif almaları için birbirinden çeşit banyo oyuncağı üretilmiştir. Uzmanlar bir başka konuya da değinerek bebek banyo oyuncakları ile bebeğin banyo korkusunu yenmesinin yanı sıra oyuncaklarla eğlenirken motor kuvvetlerini geliştirdiğini, kaslarını kullanmayı öğrendiğini ve zeka gelişimini destekleyici algılama yetisinin ilerlediğini belirtmektedirler. Günümüzde her ailenin erişebileceği, birbirinden farklı, çok sayıda banyo oyuncakları modelleri mevcuttur. Klasikleşen banyo ördeği ürününden yakın zamanda çok talep görmeye başlayan banyo kitabı ürününe kadar birçok seçenek vardır. Dilerse aileler bu oyuncakları bebek banyo oyuncak torbasında veya bebek banyo oyuncakları sepetinde evlerinde hijyenik olarak saklayabilirler. Banyo oyuncakları hijyen koşullarında saklanıp her banyosu esnasında tekrar kullanılmaya hazır olmalıdır. Uzaktan kumandalı araba, Barbie bebek , kaydırak, oyun halısı, peluş oyuncak , oyun çadırı, ilk yaş oyuncak ve lego gibi oyuncak modelleri günümüzde trend olan oyuncaklardır. Yazın ise özellikle bahçe oyuncakları, akülü arabalar, çocuk bisikletleri, scooter ve paten, plaj ve deniz oyuncakları tercih edilmektedir.

Oyuncak çeşitleri içerisinde çocuğunuzun yaşına göre tercih edebileceğiniz birçok kategori bulunmaktadır. İlk yaş oyuncakları, Çıngıraklar, peluş oyuncak, kız ve erkek imitasyon oyuncaklar, model bebekler, taşıtlar, kumandalılar, kutu oyunları, bahçe oyuncakları, eğitici oyuncaklar , akülüler, oyun hamurları, bisikletler ile ilgili zengin ürün çeşidimizi web sitemizde onlarca markadan temin edebilirsiniz. Barbie, Fisher Price , Hotwheels, Playdoh, Cicciobello, Baby Alive, Lego, Frozen, Spiderman, Lol, Transformers, Harika Kanatlar, Avengers gibi ve daha birçok markayı hızlıca web sitemizden inceleyebilirsiniz. Eğer istediğiniz ya da aradığınız oyuncak araba, oyuncak bebek, oyuncak ev ve diğer oyuncak çeşitleri bu alanda bulunmuyorsa Welcome Baby müşteri hizmetlerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Welcome Baby’yi tercih ettiğiniz için teşekkür eder, keyifli alışverişler dileriz.

Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamız doğrultusunda çerezler kullanıyoruz.

Kabul Ediyorum