ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Yıkanabilen Bebek Bezleri

Bebeklerin yaşam kaliteleri onların gereksinimlerinin karşılanıp karşılanmamasıyla alakalıdır ve yakından ilgilidir. 0-36 aylık çocukların temel bakım gereksinimlerinin karşılanması ailelerin ve bakım verenlerin görevlerindendir. Uzmanlar tek kullanımlık bebek bezlerinin geri dönüşüm olanaklarının yapılandırılması ve yeni nesil yıkanabilir bezlerin kullanılmasının önemine değinerek, tüketicinin bilinçlendirilmesi ve çevreye olan duyarlılığın arttırılması gerektiğini ifade etti. Ayrıca bir bebeğin tuvalet eğitimini tamamlayana kadar ortalama 6 bin bebek bezi kullanıldığını, bunların oluşturduğu atık miktarının 2 tonu bulduğunu belirtiler. Bebek bakım gereksinimlerinin başında hijyen uygulamaları gelmektedir. Hijyen uygulamaları uygun el yıkama, düzenli temizlik ve dezenfeksiyon uygulamalarından oluşmaktadır. Bebeğinize her dokunma öncesi, bakım (bebeğin alt değişimi, banyosu, vb. işlemler) öncesi-sonrası, bebeğin beslenmesini sağlama öncesi mutlaka ellerinizi yıkamalısınız.

Bu yıkanabilir bebek bezleri ile Binlerce gereksiz kullan-at bezin doğaya atılmasını engellemiş olursunuz. Üretimde daha az geri dönüşümü olmayan hammadde kullanılmasını sağlarsınız. Daha fazla doğal kaynakların ve geri dönüşümü olmayan kaynakların tüketilmesini engellemiş olursunuz. Daha az atık oluşturarak, bu atıkların yok etme ünitelerinde ve oraya taşınmasında harcanan yakıtın azalmasında katkıda bulunmuş olursunuz. Daha az geri dönüşümü olmayan atık su oluşturur ve az enerji harcamış olursunuz. Yıkanabilir Bebek Bezleri ile karbon dioxid miktarı %40 azaltabilirsiniz. Bu da yaklaşık 200kg daha az CO2 demek, bir arabanın 1.000km gittiğinde çıkardığı ile eşdeğerdir.

Bebeklerin idrar ve dışkı sıklıkları ne kadardır? Bebeğinizin günde ortalamama 6-8 kez idrar yapması gereklidir. Bu bebeğinizin beslenmesinin yeterli olduğunu gösterir. Bebeğinizin ilk günler 6-8 kez dışkı yapması normaldir. Dışkı ilk günler yeşilimsi ve cıvıktır sonraki günlerde sarı renk olur. Mama ile beslenen bebeklerin dışkısı kıvamlı ve sıklığı daha azdır. Bebeğinizin Alt Bakımı Bebeklerin cildi hassastır. Bunun için bebeklerin cildine uygun ürünler kullanmanız gerekir. Evinizde yapacağınız bebeğinizin alt bakımında kaka yaptıktan sonra ılık duru su ile yıkamanızı öneririz. El Dezenfektanları ve alkol içerikli temizlik ürünleri gibi maddeler bebeğinizin cildine zarar verebilir. Uzmanlar dezenfektan kullanımını bebek bakımında önermemektedir. Bebekler günlerinin çoğunu uyuyarak geçirirler ve bu onların gelişimi için hayati önem taşır. Sık sık bez değiştirirseniz, çocuğunuzun uykularını bölebilir ve yetersiz uykudan kaynaklı gelişim yetersizliğine neden olabilirsiniz. Bu nedenle uyku ve bebek bez değiştirme sıklığı arasında dengeyi iyi sağlanmalı ve bez değiştirme işleminizi de optimum sıklıkta yapmalısınız. Bu sayede hem bez değiştirmeme risklerini hem de uykusuzluk risklerini ortadan kaldırabilirsiniz. Aslında alınması gereken bez sayısı tamamen yıkama sıklığınızla ve iç bez sayınızla ilgili. Çok fazla iç beziniz varsa, yıkama süreniz uzar. İki günde bir yıkayacaksanız daha az, haftada bir yıkayacaksanız çok sayıda dış beze ihtiyacınız var. Kurutma makineniz yoksa en az 10 dış beze ihtiyacınız olacaktır. Bu sayıyı 15-20’lere çıkaran anneler de var. Tabi bu zamanla olacak bir şey. Hem iç hem dış bezleriniz zamanla artacak.

Alt Bakımı Uygulaması Nasıl Yapılmalıdır?  Malzemelerinizi önceden hazırlamalısınız. Ellerinizi yıkayınız. Bebeğinizin kirli bezini açmadan önce alt açma yatağına çarşaf ya da koruyucu yerleştirmelisiniz. Bebeğinizin bezini yukarıdan aşağı doğru hafifçe altından alınız.  Bebeğinizin kirli bezini bantlarından kapatarak kapalı olarak çöpe atınız. Temizliği yukarıdan aşağıya doğru hafif hareketlerle siliniz. Temizliğinden sonra cildine uygun pişik kremi kullanabilirsiniz. Pişik kremini yoğun sürmeden cilde yedirerek sürünüz. Bebeğinizin bezini değiştirdikten sonra ellerinizi mutlaka yıkayınız. Bebeğiniz alt değişim ünitesinde iken kesinlikle arkanızı dönmeyiniz ve yanından uzaklaşmayınız. Ayrıca bebeğinizi düşmelere karşı koruyunuz. Bu aşamalar hem yıkanan hem de yıkanamayan bezler için uygulanmalıdır.

Bebeklerinin temel gereksinimlerin başında gelen bebek bezleri, ebeveynleri ürün tercihi yapma konusunda biraz zorlayabilir. Hazır bebek bezleri çoğunlukla kullanılan çok kullanışlı bir bebek bezi çeşidi olsa da kimi anne baba bebekleri için daha ürün kullanmak isteyebilir. Doğal yapısı ile yıkanabilen bebek bezleri ailelerin yönlendiği alternatif bebek bezidir.

Gece saatlerinde bebek bezi değişimi: Bebekler için sağlıklı bir uyku uyumak gelişimleri için önemli olduğunu belirttik. Yapılan araştırmalar gece uykusunun bebekler için daha faydalı olduğunu ve bebeğin daha fazla geliştiğini göstermiştir. Bu nedenle bebeklerin altları gece değiştirilse bile bu gündüz kadar sık olmamalıdır. Çünkü gece uykusunun faydası gece bebeğin bezini değiştirme ile gelecek faydadan daha fazladır. Sizler de bunu göz önünde bulundurarak gece 1 defa ya da en fazla 2 defa bebeğinizin altını değiştirebilirsiniz. Bu tamamen acilliğe ve bebeğinizin ne kadar uykusuz olduğuna bağlıdır.

Bebekler için en iyi bez değiştirme sıklığı nasıl olmalıdır? Uzman görüşlerine göre yeni doğan bir çocuğun bezi, gündüz ağırlıklı olarak ve günde 6 ya da 8 kez olması gerekir. Ancak yeni doğan bebekler daha fazla altlarını pisletebiliyorlar. Bu yüzden bu rakamlar yeni doğan çocuklar içindir. 6 aydan sonraki çocuklar için ise en iyi bez değiştirme sıklığı 3 ya da 4 defa olmalıdır.

Hazır bebek bezleri bir diğer adıyla kullan-at bebek bezleri, kullanım açısından ailelere çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Pratik oluşu ve yıkama derdinden kurtarması özellikle tercih edilme nedeni olmaktadır. Günümüzde ise çamaşır makinelerinin gelişmesinin beraberinde sundukları birçok yıkama seçenekleri ile ailelerin bebek bezleri seçiminde doğal seçeneklere yönelmesini kolaylaştırmaktadır. Eskiden olduğu gibi elde yıkamak zorunda kalınmadan ve temizlendiğinden emin olunarak kullanabileceklerinden aileler tarafından yıkanabilir bebek bezi tercih edilmeye başlanmaktadır.

Kullan-at bezler birçok güvenilir markalar tarafından son teknoloji ile üretilseler de bazı ebeveynlerin endüstriyel ürün olmasından dolayı içerdiği pamuğun olası zararlı etkilerini düşünmelerinin önüne geçememektedir. Çevre için de ayrı yük oluşturan hazır bebek bezleri, doğada çözünme sorunundan dolayı bazı ebeveynler kullanmak istememektedir. Hem kullanışlı hem ekonomik hem de doğal. Ergonomik yapısı ile bebeğinizin poposuna tam oturacak şekilde geliştirilmiştir. Dış sızdırmaz gövdede bulunan ayar çıt-çıtları sayesinde rahatlıkla yeni doğan bebekten, bezden kurtulma yaşına kadar tüm çocuklar için aynı bez kullanılabilir. Ayrıca bu çıtçıt kapamalar sayesinde göbek kısmı çok yumuşak ve rahattır. Kolay yıkanır, kolay kurur.

Bebek ve kadın sağlığını koruyan doğal ürünleriyle öne çıkan Babyneo, kullandığı hammaddeler ile anne-bebek sağlığını koruyor. Ürünlerinin tamamı organik pamuk ve bambudan imal eden marka, Denizli’deki fabrikada aylık 120 bin adet yıkanılabilir bebek bezi üretimi gerçekleştiriyor. Türkiye’de 400 kişiye istihdam sağlayan Babyneo, 2012’de artan iş hacmine paralel olarak aylık üretim kapasitesini genişletmeyi hedefliyor. Babyneo, kullan-at bebek bezlerine kıyasla sağlıklı ve ekonomik yapısı ile dikkat çekiyor. Babyneo ürünleri, doğal anti-alerjik ve anti-bakteriyel bambu kumaş ya da tamamen organik pamuktan üretildiği için pişik ve alerji oluşumunu engelliyor. Babyneo, ürünleri organik oluşunun yanı sıra geri dönüşüm özelliği ile çevreyi de koruyor. Ayrıca yıkanabilir mayo bez modelleri de bulunmaktadır.

Yıkanabilir Bebek Bezi Kullananlar

Ekolojik açıdan ve doğal pamuk veya bambu içeriğinden dolayı sağlıklı bir seçenek olan yıkanabilir bebek bezi kullanımı hazır bezlere nazaran biraz daha zorlu olsa da, organik ve pamuklu yapısı ve sürdürülebilen formu yıkanabilir bebek bezi kullananlar tarafından olumlu geri dönüşler alınmaktadır.

Bezlerin değiştirilme sıklığı neden önemlidir; Bebekler, ilk doğdukları andan belli bir yaşa kadar vücutları üzerinde tamamıyla kontrole sahip değillerdir. Özellikle sindirim sistemlerinde bu daha fazladır. Bu yüzden bebekler, ilk doğduklarında günde bazen 20 kez bile altlarını pisletebiliyorlar. Eğer bebek bezi uzun bir süre değiştirilmez ise bebeğin teni uzun bir süre idrar ve dışkıya temas edebilir. Bu temas yüzünden dışkı ve idrar ürettiği enzimde mikroplarla bebeğin tenine zarar vererek tahrişleri neden olabilir ve eğer bu durum uzun bir süre devam ederse deri hastalıklarına neden olabilir. Bu yüzden bebek sağlığı için bebek bez değiştirme önemli bir husustur.

Her anne babanın aklında yıkanabilir bebek bezi nasıl temizlenir sorusu oluşabilir. Bebeğinizin altını tıp ki hazır bebek bezlerinde olduğu gibi sık sık değiştirmelisiniz. En geç 2-3 saatte bir mutlaka başka bez ile altını değiştirmelisiniz. İki seçeneği bulunan yıkanabilir bezlerinden gece için üretilmiş formunu gece boyunca üzerinde bırakabilirsiniz. Bebeğinizin tuvalet alışkanlığına göre hareket etmeniz daha doğru olacaktır. Genellikle sabah ilk olarak bebeğinizin altını değiştirmeniz yeterli olsa da dediğimiz gibi bebeğinizin durumu bu konuda size yol gösterecektir. Kullandığınız bezlerin kullanımı bittikten sonra sıcak su içerisinde biraz bekletip duruladıktan sonra en fazla 2 gün bekletip yıkabilirsiniz. 60 derecelik bir programda çamaşır makinesinde yıkmanız hijyenini sağlamanızda yeterlidir.

Yıkanabilir bebek bezi tavsiye edilmesinde birçok etmen vardır. Bebeklerin poposunda havasız ortam yaratmamaları pişik oluşumuna engel olurken, kimyasal madde içermiyor olması, vücuda tam oturan sıvıyı sızdırmaması ve rahatça hareket alanı sağlarken çevreyi koruyan materyalden üretilir.

Yıkanabilir bebek bezi fiyatları firmalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Yıkanabilir bebek bezi markaları içerisinde güvenilir ve kaliteli ürünlere sahip olanları aynı zamanda ekonomik seçenekte olanları kolaylıkla bulabilirsiniz. Evde bebek bezi yapımı mümkün olsa da çok kolay olmayabilir. Çünkü bebek bezi yapımında bebeğinizin içinde konforlu olması, bezin kesinlikle sızdırmıyor olması ve kullanılan kumaşın kimyasal içermiyor olması dikkat edilmesi gereken önemli detaylardır ve evde yıkanabilir bebek bezi yapımına karar verdiğinizde bu özellikleri sağlayabileceğinizden emin olmalısınız.

Çoğu ebeveyn yıkanabilir bebek bezine başlarken tereddüt eder ve hangi bebek bezine başlayacağına kaç adet alması gerektiğine karar veremez. Bebeğinizin ayına , kilosuna, gün içinde yaptığı çiş ve kaka sayısınakaç günde bir yıkamayı tercih ettiğinize bezlerinizi kaç saatte bir değiştirdiğinize göre değişiklik gösterebilir. Bezlerin bazıları ara bezi ile birlikte satılmaktadır. Bazı ara bezler ise ayrı satılır ve cover bez içine yerleştirilebilir.

Yıkanan bebek bezlerinin birçoğu; Pişiğe yol açmaz, tuvalet eğitimine yardımcı olur, bakteri barındırmaz, alerji yapmaz, hijyeniktir, leke tutmaz, kolay yıkanır ve kurur, kimyasal jel içermez, PVC, naylon ve Kanserojen madde içermez. lk bebeğinizde %60'a varan oranlarda tasarruf etmenize yardımcı olur. İkinci bebek için hiç bez masrafınız olmaz. Bazı bezler bambu kumaş olma özelliği taşır. Bambu kumaş, bambu bitkisinden elde edilen liflerden yapılır. İsmini direkt olarak üretildiği bitkiden alır. Binlerce yıldır üretimi olan bir kumaştır ancak gelişen teknoloji bu süreci daha mükemmel hale getirmiştir. Nefes alabilen doğal bir kumaştır. Pamuktan daha esnektir. En büyük üreticisi Çin’dir. Nem emicidir ve dayanıklı bir üründür. Özel bir durum olmadıkça sağlık açısından risk teşkil etmez. İplik veya kumaş olarak satılabilmektedir. Çarşaf, battaniye, havlu gibi çeşitli ürünlerde bambu kumaşa rastlayabilirsiniz. Yine giyim sektörü de bambu kumaşın en çok kullanıldığı sektördür. Tişört, çorap ve iç çamaşırı üretiminde yine bambu kumaş tercih edilir. Doğal bir kumaş olması, nefes alması ve cildi tahriş etmemesi sebebiyle bu kullanım için de uygun olduğunu gösterir. Günümüz kumaş bezleri eskisi gibi bez üzerine muşamba değil tabii ki artık. Oldukça modernleşmiş. Dış bez ve iç bez şeklinde satılıyorlar. En basit anlatımla iç bezi dış bezin içerisine koyup çıtçıtlarla bebeğinize uygun bedene getirip takıyorsunuz. Makinede yıkayıp, kurutma makinesinde kurutabiliyorsunuz.

Doğal bir bebek bezi kullanırken genellikle deterjanımızın kimyasal olması mümkün değil. Seçeceğimiz doğal, organik deterjanlarda ise birçok kriterler vardır. İçinde sabun tozu, boraks gibi zararlı hiçbir şey olmayacak. Çünkü bunlar suda tam erimeyip bezin gözeneklerini tıkıyor ve emiciliği azaltıyor. Dolayısıyla da sızdırma oluyor. Bu yüzden genelde ekolojik sıvı deterjanlar kullanmayı birçok ebeveyn tercih etmekte. Bebek bezlerinin yıkanabilir olmasının hem çevre hem ekonomi hem de doğal malzeme yönü var. Sondan başa gidersek, hazır bezlerde kimyasallar maddeler bulunabiliyor. Yıkanabilir bebek bezi kullanım artışının da bunda etkisi var. Tabi ki daha ekonomik. Bezin tane fiyatını düşünürsek burada bir kere bir yatırım yapıyorsunuz sonra o yatırımı kesinlikle çıkarıyor. Çevresel yönü ise tabii atığınızı azaltmasıdır. Bezler yıkanırken kullandığınız su, bu beze denk kullanacağınız bezlerin üretimi, ambalajlanması, lojistiği, depolanması süreçlerinde kullanılan enerji ve hammaddeye bakıldığında su da dahil çevreye zararı çok masum kalıyor.

Bebeğiniz sağlıklı bir ürünle büyür. Çevrecidir, doğayı korur. Yeni doğan bebekten, bezden kurtuluncaya kadar kullanabileceğiniz, bebeğinizle birlikte büyüyen yıkanabilir bebek bezi. Çift taraflı yeni emici pedi sayesinde bebeğinize istenildiğinde daha fazla kuruluk (beyaz taraf üstte kullanılarak), istenildiğinde ise doğal bambu ve pamuk rahatlığını (doğal renkli taraf üstte kullanılarak)sunabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin poposuna tam oturacak şekilde geliştirildi ve eskisinden daha fazla emici*. Dış sızdırmaz gövdede bulunan ayar çıtçıtları sayesinde rahatlıkla yeni doğan bebekten, bezden kurtulma yaşına kadar tüm çocuklar için aynı bez kullanılabilir. Ayrıca bu çıtçıt kapamalar sayesinde göbek kısmı daha yumuşak. Her zamanki gibi kolay yıkanır, kolay kurur. Bu ürün bebeklerin cildinde alerjiye neden olmaz. İster Tek Beden bezinize daha fazla emicilik kazandırmak için mevcut Çift Taraflı Ped ile birlikte, isterseniz bezinizin daha ince bir formda olması için sadece ana gövde ile kullanabilirsiniz. Emici pedleri ana gövdenin üzerindeki cep açıklığından içine yerleştirin.

Bebek bezinizin en iyi şekilde emiş gücüne sahip olabilmesi için kullanmadan önce 3 defa yıkamanızda fayda vardır. Öncelikle bezi bebeğinizin bedenine uygun olacak şekilde öndeki dikey çıtçıtlardan ayarlayınız ve sonra diğer kullan-at bezler gibi bağlayınız. Son olarak kulaklardaki çıtçıtları bezin üstüne kapayınız. Bebek bezinizi, pedi ile birlikte çamaşır makinasında 60 C'de yıkayabilirsiniz. Çamaşır suyu kullanmayınız. Ayrıca yumuşatıcı da kullanmayınız, çünkü yumuşatıcı ipliğe yapışır ve emiciliği engeller. Ütülemeyiniz (sadece emici pedin bambu yüzü çok düşük ısıda ütülenebilir). Kesinlikle kaynatmayınız. 60 derecelik ısı bezlerin temizliği ve hijyeni için yeterlidir. Bezi bebeğinizin altından çıkardıktan sonra var ise katı dışkısını tuvalete dökünüz. Kirli yıkanabilir bebek bezleri genelde kumaş bir çantada bekletilebilirler. Yıkama gününden önceki akşam çamaşırları soğuk suda bekletiniz. Sonra çamaşır makinasında yıkayınız. Tüm tekstil ürünleri kurutma makinasında veya kurutma askısında kurutulabilir.

BabyNeo markası en bilinen ve güvenilir yıkanabilir bebek bezi markalarından birisidir. Tüm yıkanabilir bebek bezleri markaların ürünlerine ve daha fazla seçeneklerine Welcome Baby mağazalarından ve www.welcomebaby.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Dilerseniz standart bebek bezi seçeneklerimizi de Prima, Sleepy ve Goon gibi markalardan inceleyebilirsiniz.

Kategorinin Popüler Markaları

Babyneo Bebek Yıkanabilir Bez Modelleri
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamız doğrultusunda çerezler kullanıyoruz.

Kabul Ediyorum