Kıskançlık Mı? Eyvah!

Kıskançlık Mı? Eyvah!

Kıskançlık her insanın doğasında olan, birisini ya da birilerini çok sevdiğimizde tüm ilginin kendi üzerimizde olmasını istediğimiz durumlarda ortaya çıkan bir duygu yoğunluğudur aslında. Bir ilişkide hiç kimsenin bu iletişimi bölerek ortaya çıkmasına, duygumuzun önüne geçerek araya girmesine tahammül edemeyiz.

Aile içerisinde de çocuklarda kardeş ilişkisinde, videoda gördüğümüz gibi tek çocuklu ailelerde anne-baba odaklı, ya da sadece anneye karşı ve babaya karşı sıklıkla karşımıza çıkan bir durum. Özellikle bu örnekte olduğu gibi çözüm, anne babanın birbirinden uzaklaşarak çocuğu bu konuda tatmin etme çabası olmamalıdır. Aksine bireylerin birbirleri ile olan ilişkilerini ve her bireyin aile içerisinde farklı yerleri olduğu algısını çocuklarda oluşturmak gerekir. Aynı zamanda da bu tepkilere karşı hoşgörülü olmak gerekir. Sadece çocuğun kıskançlık duygusunu bastırmak için, ona gereğinden fazla ilgi göstermekte bu durumu olağan bir şekle sokar ve çocuk aksini kabul etmeyerek, ilerleyen yaşlarda da beklentisini, kıskançlık yaparsam bana olan ilgi daha da artar fikriyle şekillendirir.

 

Bu kritik dönem 3-4 yaş aralığında başlayıp, okul çağlarına geldiğinde son bulacak ya da minimum seviyeye inecektir. Dolayısıyla bu dönemi hem çocuğunuza karşı, hem de eşinize karşı sevgiyle dolu bir iletişimle geçirin. Unutmayın ki en büyük şifa kaynağı sevgidir. Sevgiyi doyasıya yaşayın ve paylaşın.

Sevgiyle kalın…

 

Yazar: GÜLHAN VAN

 

Etiketler: Kıskançlık, Mı, Eyvah,
Kasım 23, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamız doğrultusunda çerezler kullanıyoruz.

Kabul Ediyorum