Prematüre Bebek Kıyafetleri

Bebeğiniz sabırsız davranıp 37.haftadan daha erken dünyaya geldiyse eğer sizler birer prematüre bebek ebeveyni olmuşsunuzdur demektir. Dünyada her yıl yaklaşık 150 bin prematüre bebek doğumu gerçekleşmektedir. Anne karnından erken dünyaya gelmek için aceleci davranan bebeklerin gelişimlerini daha iyi tamamlayabilmeleri için bakımları çok daha önemlidir. Özellikle hassasiyet gerektiren ilk dönem bakımları, bebeklerin düşük ağırlıklarının ve olası diğer sağlık problemlerinin daha iyiye gidilmesi ve toparlanması için oldukça dikkat edilmesi gereken durumdur. Prematüre bebek gelişimi biraz daha zor ve zaman alıcı olabilir, burada siz ebeveynlere son derece büyük bir görev düşmektedir. Erken doğan bebeklerin bakımı konusunda özenli davranılmasında ve ihtiyaçlarının karşılanması konusunda doktorunuzdan ve sağlık ekibinden yardım alarak ilerlemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Prematüre bebek bakımı son derece özverili davranmayı gerektiren özel bir durumdur. Bağışıklık sistemi henüz tam gelişmemesinden dolayı bebeğinizin hastalıklara karşı daha açıktır. Prematüre doğan bebeklerin dünyaya geldikleri haftaya göre başlanabilen sağlık sorunları da değişiklik gösterebilmektedir. Karaciğer, böbrek, kalp, akciğer, bağırsaklar, kaslar gibi vücuttaki hayati fonksiyonları sağlayan organ veya organ sistemlerinde farklı sorunlar meydana gelebilmektedir. Doğum haftasının ne kadar erken olursa bebeğinizin ihtiyacı olan bakım da bir o kadar fazla olacaktır. Beslenmesinden solunumuna, kas koordinasyonundan reflekslerine kadar birçok konuda güçlük yaşayabilen prematüre bebeklerin normal doğum ile dünyaya gelen bebeklere kıyasla dışarıdan desteğe daha çok ihtiyaç duyarlar. Doktor ve hastane ekibinin büyük bakım ünitesi desteğinden sonra prematüre bebeğe sahip anne babalar, bebekleri için en iyi koşullarda bakımını sağlayabilmeleri için bazı noktalara önem vermeleri gerekmektedir.

Prematüre bebek bakımında ebeveynlere düşen çok sayıda sorumluluk alanları vardır. Bebeklerini enfeksiyondan korumak, yeterli beslenmelerini sağlamak, uyku düzenini oluşturmak, doktor kontrollerini zamanında yaptırmak, gerekli sağlık desteğini aldırmak gibi büyük önem taşıyan konuları gerçekleştirmek başlıca sorumlu oldukları konulardan birkaçıdır. En baştan başlamak gerekirse prematüre bebek nedir sorusunu tekrar yanıtlamak gerekir. Normal doğum süresi 38 ile 42 hafta olması gereken bebeklerin 37. haftadan önce dünyaya gelmeleri halinde prematüre bebek olarak adlandırılırlar. Düşük ağırlıkta doğan bebek ile erken doğan bebek birbirine karıştırılmamalıdır. Prematüre bebekler, anne karnındaki doğal süreci tamamlayamadıkları için vücut, organ ve sistem gelişimi ile ilgili sağlık sorunları yaşayabilirler. Doğum haftasına bağlı olarak değişen hastanedeki yeni doğan yoğun bakım biriminde kalışları da değişebilmektedir. Hastane çıkışı evde dahi özel prematüre bebek bakımını sağlamak ve bu bakımı belli bir süre devam ettirmek gerekmektedir.

Eve dönüş sonrasında özel bakıma ihtiyaç duyan prematüre bebek özellikleri arasında neler olduğunu, hangi konulara çok daha özen ile değinilmesi gerektiğini ebeveynler olarak bilmeniz gerekmektedir. Anne karnından sonraki hayata adapte olmalarını daha kolay hale getirebilmek için bebeğiniz hakkında bilmeniz gereklerden birkaçını sıralayalım.

Enerji ihtiyaçları diğer normal doğum sürecini tamamlamış bebeklere oranla daha yüksek miktardadır. Gelişimlerini tamamlamaları için ihtiyaç duyacakları enerji de bir o kadar fazladır. Anne karnında gerçekleştirmeleri gereken süreci dışarıdaki koşullarda tamamlamaya çalışan bebeğinizin birçok dış faktörlerle mücadelesi de olacağından enerji gereksinimi artacaktır. Prematüre bebek beslenmesi ile alması gereken günlük enerji miktarı doktor ve beslenme uzmanı tarafından doğru hesaplanarak bebeğinizin sağlıklı büyümesi sağlanır.

Prematüre bebeklerin bağışıklık sistemleri zayıf olabilmektedir. Bebeklerin immün sistemi normal sürecini tamamlamalarına rağmen kimi zaman yeterli olamayabilir. Erken doğan bebeklerin ise bu risk daha yüksektir. Gelişmemiş bağışıklık sistemi yüzünden enfeksiyonlara daha açık olmalarına ve hastalıklara daha rahat yakalanmalarına sebep olabilir. Beslenme, uyku ve temizlik son derece önemlidir.

Düzenli uykuya ihtiyaçları gelişim sürecini tamamlayabilmeleri için gereklidir. Prematüre bebekler normal süreçte doğan bebeklere oranla daha fazla uyku halinde olurlar. Prematüre bebeklerin enerjileri düşük, günlük almaları gereken enerji miktarı yüksektir. Bunun sebebi gelişimini anne karnında tamamlayamadıkları için açlığı dış koşullarda devam ettirmeye çalışmalarındandır. Hem ortam koşulları anne karnındakinden daha zor hem de daha farklı olması bir yandan vücut gelişimini sürdürmeleri bir yandan da adapte olmalarını zorlaştıran bir durumdur. Bu sebeple uyku saatleri fazladır. Gerek duydukları enerji miktarı da tüm bu durumlardan dolayı daha fazladır.

Prematüre bebeklerin vücutlarında yağ oranları çok daha düşüktür ve bu sebeple daha çabuk üşüyebilirler. Zamanında doğmuş bebeklerin dahi yeterli yağ oranına sahip olamadıkları belirtilirken prematüre bebeklerin vücutlarındaki yağ kütleleri oldukça sınırlıdır. Deri altındaki yağ dokuları az olması hipotermi riski oluşturabilmektedir. Vücut sıcaklığını dengelemesi için yeterli yağ dokusuna sahip olmamaları onların sık sık üşüme eğiliminde olmalarına neden olabilir. Bu sebeple prematüre bebek giyimi önem verilmesi gereken bir konudur. Birden fazla prematüre bebek kıyafetini kat kat olacak şekilde giydirilmesi bebeğin hem üşümesini engelleyecek hem de terleme durumunda hemen müdahale edilmesini sağlayacaktır.

Prematüre bebeklerin cildi son derece hassastır. Düşük oranda yağ dokusu olması deri yapısını daha hassas ve narinleştirir. İnce cilt yapısına sahip bebeklerin tenine temas edecek kıyafetleri seçerken dikkat edilmelidir. Prematüre bebek bezi tercihinde pişik oluşumun önüne geçmek, tahriş ihtimalini ortadan kaldırmak için kaliteli güvenilir markaların prematüre bebekler için özel üretilen bezlerinden alınmalıdır.

Prematüre Bebek Giyim

Deri altındaki yağ dokusu yeteli olmayan prematüre bebek daha çabuk üşümeyebilmektedir. Bebeğinizin düşük yağ oranına sahip olması demek kendini ısıtmaya daha çok enerji harcaması anlamını taşır. Eğer kıyafetler ile bebeğinizin vücut sıcaklığını sabit tutmayı sağlayamaz iseniz bebeğiniz büyümesi için kullanacağı enerjiyi vücut sıcaklığını optimum düzeyde tutmak için sağlayacaktır. Bu durum ise bebeğinizin gelişimini yeteri kadar gerçekleştirememesine, dengeli büyümeyi gösterememesine sebep olacaktır. Anne sütü yanında enerji desteği sağlaması için verilen prematüre bebek maması desteği bebeğinizin büyümesine değil ısınması için kullanılmasına neden olacaktır. Bu durumun yaşanmaması için bebeğinizin özellikle en hassas dönemi olan ilk zamanlarında üşümeyecek şekilde giydirmelisiniz.

Prematüre bebeklerin ciltleri çok ince ve narindir. Deri altında yeterli yağ dokusu bulunmaması bebeğinizin cildini tahrişlere daha açık yapmaktadır. Bebeğinizin tenine temas edecek giyim ürünlerini seçerken özen göstermelisiniz. Prematüre bebek giyim kıyafetleri hem bebeklerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için uygun ölçülerde yapılmış özel bebek giyim ürünleridir. Zamanında doğmuş bebeklerden daha ufak vücut ölçülere sahip prematüre bebeklere doğru kalıpta üretilmiş kıyafetleri giydirmek oldukça önemlidir. Üşüme durumlarının önüne geçebilmek için vücutlarını saran, bedenine tam gelen ürünlerin tercihi yapılması bebeğinizin sağlıklı ve huzurlu gelişimi için mühim bir konudur. Prematüre bebeklerin minik vücutları için özel tasarlanan kıyafetleri ulaşmanız günümüzde çok kolaydır.

Bebek kıyafetleri tercih ederken gösterilmesi gereken hassasiyet belki de prematüre bebek sahip olan anne babalarda biraz daha fazla olmalıdır. Cilt yapıları normal sürecini tamamlamış bebeklerde dahi hassas olduğu bilinirken sizin bebeğinizin hassasiyetinin daha üst seviyede olacağını unutmamalısınız. Kıyafet seçerken bebeğinize alacağınız giyim ürünün kalitesinden emin olmalısınız. Kaliteli ürün denilince aklınıza; kumaşı, kumaş boyası, ipliği, dokuması gibi kapsamlı tüm özellikler gelmelidir. Kumaşının sert yapıda değil aksine yumuşak dokuda olması teninin tahriş ihtimalinin önüne geçmesini sağlayacak önemli özelliklerdendir. Kumaşlar da sentetik olmayan, %100 pamuk veya doğal keten, kaşmir veya organik prematüre giyim seçeneklerinden olması çok daha sağlıklı tercihler olabilir.

Antialerjik kumaş yapısındaki kıyafetlerin alınması bebeğinizde olası cilt hastalıkların önüne geçilmesi için önemlidir. Alerji riski taşımayan, anti bakteriyel kumaş tercihlerinden üretilen bebek giysilerinin alınıp kullanılması aynı zamanda tahriş etmeyen ürünleri satın almaya özen göstermelisiniz. Tahrişler bebeğinizin cildinde kuruluğa, döküntüye ve enfeksiyona neden olabilir. Bunların neticesinde bebeğinizde huzursuzluk gözlenebilir. Bebek kıyafetlerinin yumuşak dokuda olmasının yanı sıra esneyebilen kumaşta olması bebeğinizin içindeyken özgürce dilediği gibi hareket etmesini sağlamasında önemli rol oynar. Kullanışlı ve pratik giyimi olan ürünleri tercih etmeniz bebeğinizin rahatını bozmamak adına tercihleriniz arasında olabilir. Prematüre bebek kıyafeti erkek ve kız cinsiyetleri için özel üretilmiş farklı desen ve renklerde ürünleri bulmanız mümkündür.

Bebek kıyafetleri satın alırken doğru bedene sahip ürünleri alabilmek için ebeveynlerin beden tablosu oluşturulmuştur. Beden tablosu bebeklerin mevcut aylarına göre belirlenebilse de en doğru beden yönlendirilmesi bebeklerin ağırlıklarına göre belirlenendir. Prematüre bebek kilosu ile uygun beden ölçüleri paralelinde üretilen prematüre bebek giyim ürünleri hem bebeğinizin konforlu olmasını hem de sizin güvenle kullanabilmenizi sağlamak amacıyla üretilirler. Prematüre bebek kıyafetleri kaç cm ölçülerinden başlar diye endişe etmeden birçok kalıpta üretilen bebek giysilerini bulabileceğiniz güvenilir markaların ürünleri olduğunu bilmelisiniz. Bebeğinizin mevcut kilosu giysi seçiminizde size en doğru rehber olacağını unutmamalısınız.

Prematüre bebek giyim ölçüleri bebeğinizin prematüre haftasına göre düşünülüp özel olarak üretilir. Erken preterm doğum, orta preterm doğum ve geç preterm doğrum olmak üzere ayrılan doğum haftası aralıkları bebeğinizin gelişimindeki eksikleri belirleyebildiği gibi yaşanabilecek olası prematüre bebek sorunları göstergesi niteliğini de taşıyabilmektedir. Üç ayrı sınıflandırmada sağlık sorunlarında risk dereceleri farklılaşabilen prematüre bebeklerin bakımları bu sebeple dikkat ve özen gerektirir. Bebeğiniziz kıyafetlerini seçerken ölçüsü, kalıbı, özellikleri önemli olduğu kadar kullanışlılığı da son derece mühimdir. Prematüre bebeklerin uyku saatleri gelişimlerini sağlıklı sürdürebilmeleri için zamanında doğan bebeklere kıyasla daha fazladır. Uyku saatlerini çok fazla bölünmesine izin vermeden bebeğinizin üstünü değiştirebilmeli, terlediğinde kolay müdahale edebilmeli, üşümesi durumunda hemen çözüm bulabilmelisiniz. Pratik kullanım olanağı sunan kıyafetleri seçmelisiniz.

Prematüre zıbın seti bebeğinizin konforunu sağlamak için birebir ürünler arasında yer alır. Set içerisinde kolsuz veya kısa kollu zıbın, bir adet patikli veya patiksiz bebek tulumu, bir çift bebek patik çorabı ve bir çift eldiven, bir adet şapka ürünleri yer alır. Bebeğinizin anne karnından sonraki yeni hayatına adapte olmasını destekleyici ürünler olması çok değerlidir. Dış dünya düzenine ve koşullarına alışmaya çalışan bebeğinize özel olarak tasarlanmış kıyafetleri giydirmeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Zıbın takımı ise onu dış etkilere karşı korumanızda yardımcı olacak, üşümesinin ve hasta olmasının önüne geçebilecek niteliklerde tasarlanmış farklı desen ve renk seçeneklerde üretilen ürünlerdir. Takım halinde satılan ürünler hem ihtiyacınız olan birçok ürünü tek seferde almanızı sağlarken hem de uyumlu ürünleri bir arada satın alarak bebeğinize sevimli bir görüntü oluşturmanıza olanak tanır.

Zıbın, body, çıtçıtlı body, tulum, patik, eldiven, çorap, şapka gibi bebek giyim ürünleri prematüre bebeklerin ilk zamanlarında en sık ihtiyaç duydukları ürünler arasında yer alır. Prematüre bebeklerin ısı kaybına daha yatkınlardır. Vücutlarındaki ısı kaybının yaşanmaması için ev içi ısının optimum düzeyde 23-24 C derecede tutulması gerekir. Gerekli gelişim sonrasında belli bir dönemden sonra da ilk adım ayakkabılarına geçiş sağlanabilir. Giyeceği kıyafetlerin ise normalde giydireceğiniz kıyafetten bir kat fazla olacak şekilde olmalıdır prematüre bebeğinizde. Dışarı çıkarken de son derece özen göstermeli, üşümemesi için hassas davranarak kıyafet tercihi yapmalısınız. Özellikle içlik olarak body üzerine patikli pamuklu tulum üzerine de koruyucu ve ısıtıcı mont tulum giydirmelisiniz. Eldiven ve şapka ise bebeğinizin ellerini ve daha kolay üşüyebilen başını soğuklardan koruyacak ürünlerdir. Şapka tercihinizde bebeğinizin başını sıkmaması, lastikli ürün alacak olduğunuzda ise lastik yerlerinin başının iz bırakacak sıkılıkta olmamasına dikkat etmelisiniz. Kanserojen madde içermeyen kıyafetlerin tercih edilmemesi bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir. Kimyasal boya kullanıldıklarına emin olduğunuz kıyafetleri satın almalısınız. Her bebeğin cildi hassastır ve bu tür zararlı ve sağlığı tehdit eden maddeleri içeren kıyafetleri giydiklerinde olumsuz yönde etkilenebilirler. Nefes alan yüzeye sahip kumaş türünden üretilen giyim ürünleri bebeğinizin derisindeki mevcut gözeneklerin hava sirkülasyonunu yaşamasına olanak tanır. Sağlığı için nefes alan kumaş türü çok önemlidir. Teninin gözeneklerinin kumaş ile hapsolmaması cilt sağlığının bütünlüğünü korunmasında büyük rol oynar.

Prematüre bebekler, sağlıklı gelişimlerini gerçekleştirebilmeleri için güvenli bir uyku ortamına ihtiyaç duyarlar. Güvenli bir uyku ortamının başında sessizlik gelir. Sessiz, sakin ve huzurlu bir uyku alanı sağlayabilmek uzmanların da belirttiği gibi prematüre bebeğinizin büyüme ve gelişme sürecini sürdürmeleri için en sağlıklı ortam koşuludur. Sessizliğe ek olarak bulunduğu ortamın sıcaklığının önemine de değinen uzmanlar bebeğinizin ne üşümesine sebep olacak soğuklukta ne kuru sıcaktan rahatsız olmasına veya terlemesine neden olacak sıcaklıkta olmaması gerektiğinin altını çizerler. Yapılan her türlü davranış ve alacağınız her önlem, prematüre bebeklerin ani ölüm riskini azaltma için müthiş önemli bir husus olduğunu unutmamalısınız. Özellikle bebeğinizi yatırdığınız yatağın içerisinde örtü, yastık, pike, battaniye, oyuncak, aksesuar kesinlikle bulundurulmaması gerektiğini belirten uzmanlar prematüre bebekler için uyku tulumunun kullanımının daha doğru olacağını ve sırtüstü yatırılmaları gerektiğini de eklerler. Bunların yapılmasının en önemli nedeni ise normal sürecin evvelinde doğan prematüre bebeklerin uyku sırasındaki apne olarak adlandırılan solunum durma sıkıntılarının daha sık yaşanmasının belirtilmesidir. Bu duruma önem olarak apneye sebep olabilecek tüm olası durumları ortadan kaldırmak gerekir. En doğru yönlendirme için kendi doktorunuza danışabilirsiniz.

Prematüre bebeğinizin bakımına ve kıyafet seçiminize özen verdiğiniz gibi rutin doktor kontrollerinizi de ihmal etmemelisiniz. Prematüre bebekler daha hassas ve daha dikkatle gözlemlenmesi gereken özel bebeklerdir. Herhangi bir kusma, öksürme, ateş, morarma, dışkıdaki farklılaşma gibi durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Enfeksiyona karşı daha açık olan bebeklerin kesinlikle iyi ve dikkatli gözlemlenmeleri gerekir. Erken müdahale her zaman hayat kurtarır. Fiziksel ve zihinsel gelişim süreçlerini sağlıklı bir şekilde sürdürmeleri için siz anne babaların üzerine düşen sorumluluklar bir hayli fazladır. Doğru bilinçlenme adına prematüre bebek bakımı, prematüre bebek beslenmesi, prematüre bebek kıyafet seçimi, prematüre bebek sağlık kontrolleri gibi birçok konuda bilgi sahibi olmanızda hem siz ebeveynlere hem de bebeğinize inanılmaz faydası olacaktır.

Güvenilir markalar arasında yer alan Babyjem, Caramell, Mummy’s Baby markaların kaliteli ürünlerini Welcome Baby mağazalarında bulabilirsiniz. Bebeğinizin sağlıklı gelişimini destekleyecek kalitede üretilen doğal içerikli prematüre giyim ve tüm ürünleri sayısız seçenek imkanıyla bulabileceğiniz Welcome Baby mağazaları sizlere geniş fiyat yelpazesinde seçim imkanı da sunar. Dilediğiniz renk, desen ve modelde ürünleri aile bütçenize uygun fiyatlarda bulabilmeniz için Welcome Baby mağazalarını ve www.welcomebaby.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Tüm markaların ürünlerini karşılaştırabilir, istediğiniz ürünü internet adresinden anında satın alabilirsiniz.

Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için kişisel veri politikamız doğrultusunda çerezler kullanıyoruz.

Kabul Ediyorum